Co nám ničí zdraví? Obezita!

16.12.2020

Neustále velmi skloňované téma, o kterém je ale potřeba mluvit a řešit ho - obezita. Ačkoliv světem hýbou trendy v podobě zdravé výživy, různých výživových směrů, nových druhů cvičení a péče o tělo, čísla obézních lidí příliš neklesají, spíš naopak. Není to ale jen problém daného jednotlivce. Dotýká se to dříve či později i jeho okolí. Lidé bojující s obezitou mají vleklé zdravotní potíže, vyžadují větší a častější (nejen) lékařskou péči a rizikové faktory i nemoci předávají svým potomkům. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu obezity a s ní spojených onemocnění.

Trend sebelásky versus nezdravá obezita

Bohužel sociální sítě a média v dnešní době dělají mnoho. A tak se stalo, že ačkoliv dříve byla výrazná obezita spíše ojedinělým případem, dnes se zdá být zcela normální. Svět se přizpůsobuje potřebám obézních lidí - například v obchodech s oblečením, kde výrazně stoupl počet větších velikostí. Především se ale poslední roky vyvinul trend sebelásky. Mít se rád takový jaký jsem. Být s tím smířený a netrápit své tělo ani duši. Myšlenka je to sice krásná a skrývá dobrý úmysl, ale mnoho lidí si ji vyložilo po svém. Ti mají totiž za to, že jejich nebezpečná obezita je vlastně v pořádku, když se se svými kily "mají rádi". Pojem sebelásky se sice týká spokojenosti se sebou samým, ale ruku v ruce s tím jde zdraví a péče o něj. Nemusí tedy každá žena mít míry modelky, ale pokud je zdravá, pohybově aktivní, sportuje, zdravě se stravuje a celkově o sebe pečuje, co na tom, že nosí velikost L? To je základním smyslem tohoto trendu. Sebeláska není argument pro obézní nemocné lidi, aby dále byli nemocní a obézní.

Proč je normální mít kila navíc?

Rozhodně tu nechci prosazovat vyhublost nebo zdůrazňovat ideál krásy ve štíhlosti a nabádat snad k poruchám příjmu potravy. Obezita je stejně nebezpečná jako přílišná hubenost. Oba extrémy mají stejný výsledek - vysoce podlomené zdraví. Už léta na nás útočí trend vypadat krásně, štíhle a nemít nikde žádný faldík. Přesto je po generace normální být spíše oplácaný a plnoštíhlý než hubený. Hubení lidé zkrátka na naše babičky a prababičky nikdy nepůsobili dobře ani zdravě. Kolikrát jste při obědě u svých prarodičů slyšeli, ať si přidáte? Nebo ať si nandáte pořádně té omáčky a knedlíků, protože vypadáte špatně? Zato když mělo vnouče nějaké to kilo navíc, to nebyl problém. Chlapa přece má být kus a ženská krev a mlíko je důkazem zdraví. Má-li "kus chlapa" a "holka krev a mlíko" zdravé návyky, je to relativně v pořádku. Výstražný prst je potřeba zdvihnout v momentě, kdy se tělo dostane do nezdravé nadváhy či dokonce obezity.

Co obezita tělu přinese? Jen potíže....

S přibývající váhou tělo postupně začíná víc a víc trpět. Likvidují se klouby, kosti, srdce, cévy a další potíže (skryté i viditelné) následují. Dochází poté k onemocněním, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, výrazně se zvyšuje riziko mrtvice či infarktu. Při nadměrném příjmu stravy nebo i při velkém deficitu se stane totéž - dojde k poruše metabolismu. Tělo navíc začne ukládat tuky "na horší časy". A nemluvíme jen o podkožním tuku, ale především o tom útrobním (viscerálním), který se ukládá mezi orgány a způsobuje řadu vážných zdravotních potíží.

Kromě již uvedené cukrovky a vysokého tlaku zvyšuje viscerální tuk riziko vzniku krevních sraženin, způsobuje ztučnění jater, ledvin a slinivky. U hodně obézních osob dochází dokonce k obalení celého srdce silnou vrstvou tuku. Viscerální tuk způsobuje také produkci nebezpečných látek v těle, které vyvolávají chronický zánět. Dochází k vyčerpání imunitního systému a nebezpečí vzniku rakoviny. Příliš mnoho útrobního tuku může vyvolat kýlu, způsobit zauzlení střev a také je příčinou chrápání a poruch nočního dýchání (spánkové apnoe). Tuk se totiž uloží i v oblasti hrdla. V současné době je obezita navíc vysoce rizikovým faktorem při nákaze koronavirem. Není divu - pokud je člověk obézní, je mnohem více náchylný na celou řadu onemocnění a potíží. Dá se říct, že v podstatě každý zdravotní problém je u obézního člověka mnohem více rizikový a může mít horší průběh i fatálního následky.

Jak pomoci obézním lidem?

V první řadě je potřeba si říct, že každý člověk, kterého trápí obezita, má v sobě ukrytý problém - ať už se jedná o nějaké trauma z dětství, špatnou výchovu či zážitek, apod. Je tedy nutné s tímto člověkem mluvit a řešit, proč má potřebu se přejídat, nebo proč naopak své tělo trápí hlady celé hodiny a pak je schopen nekontrolovaně vyjíst lednici. Jaké trápení nebo problém zajídá. Ideálně s pomocí psychologa či psychoterapeuta je velice důležité přijít na původ obezity. Proč má daný jedinec špatný vztah k jídlu, nebo naopak proč je to jeho závislost. Mnoho obézních trpí šikanou, posměšky ze strany okolí i rodiny. Jejich kvalita života navíc klesá s každým kilem navíc, a tak se pomalu uzavřou do sebe, nejsou aktivní ani společenští a končí v depresích.

Místo nadávek nebo posmívání je tedy opravdu důležité nabídnout pomocnou ruku, promluvit si o problému a zajistit odbornou pomoc. V momentě, kdy se podaří přenastavit hlavu a změnit vztah ke stravě a k životu jako takovému, je člověk připravený na další krok k lepšímu životnímu stylu. A tím je správně nastavené stravování, vhodně zvolený pohyb a dostatečná duševní hygiena spojená s podporou odborníků a nejbližšího okolí. Tyto aspekty dokážou postupně vnést elán do života, díky ubraným kilogramům také zlepšit celkové zdraví, zvýšit pohybové schopnosti a zejména dodat zdravé sebevědomí.

Ať říkají trendy (nebo babičky) cokoliv, obezita není normální. Nejde tu ani tak o estetickou stránku věci, ale především o velké riziko spojené se zdravím. Je potřeba o tomto tématu pořád mluvit, řešit ho a snažit se pomocí prevence předcházet stavu obezity. A pokud k ní dojde, je potřeba tento problém řešit s lékařem, terapeutem a s blízkými. Tělo má každý jenom jedno, stejně jako život. Proto bychom všichni měli mít na prvním místě sebe. Myslet na své zdraví a na to, aby se našemu tělu vedlo co nejlépe a sloužilo nám dlouhá léta.


Článek byl také publikován na Vitalweb.cz