Hýčkejte si svou imunitu! Jak na to?

29.01.2021

Máte-li pocit, že váš imunitní systém není úplně "v kondici", je za tím mimo jiné také špatná skladba jídelníčku. Imunita totiž sídlí ve střevech, a tak je velmi důležité o ně pečovat. Velice záleží na tom, co a kdy jíte nebo pijete. Pokud si frčíte na vysoce průmyslově zpravovaných potravinách, na bílé mouce a spoustě cukru, a naopak třeba vláknina se na vašem talíři objevuje jen zřídka (nebo vůbec), je jasné, že se vám váš střevní mikrobiom (a tedy i imunita) neodvděčí zdravím. Pokud je vaše imunita pochroumaná, dává to tělo najevo únavou, špatnou náladou nebo častými nemocemi. A když často marodíte, také berete často léky, nebo i hůř - antibiotika. Časté užívání antibiotik pak imunitu ještě více oslabí. Už vás nebaví každou chvíli ulehnout nebo neustále padat únavou? Tak to je nejvyšší čas začít s několika jednoduchými zásadami! :)

Co vám nesmí chybět v jídelníčku

Strava je alfou omegou nejen pro správné fungování imunitního systému. Proto je potřeba tělu dodávat ideálně jen to, co potřebuje, ne to, co ho ničí a oslabuje. V první řadě mějte doma zásobu kvašené zeleniny, jako jsou pickles a kysané zelí, dále zařaďte kvalitní sójovou omáčku, jogurty a kefíry. A pokud bez pečiva nedáte ani ránu, kupte si (alespoň občas) kváskové. Všechny tyto potraviny prošly fermentací neboli mléčným kvašením. Do svého těla tak s každým soustem dostanete slušnou dávku přátelských bakterií, které jsou pro zdravá střeva nezbytné.

Další důležitou složkou ve stravě je vláknina. Najdete ji v zelenině, v ovoci, v celozrnném pečivu, ale také v luštěninách. Zkuste celozrnnou rýži, cizrnovou pomazánku nebo červenou čočku (která narozdíl od klasické nedělá takovou paseku v bříšku). Jezte tyto potraviny pravidelně a pokud na ně nejste zvyklí, začněte malým množstvím a postupně si přidávejte.

A co já osobně vnímám jako jeden z nejlepších bojovníků? Vývary! Ne nadarmo se jim říká elixír zdraví. Je jedno, jestli se bavíme o masovém nebo zeleninovém, všechny jsou skvělé. Ačkoliv vývar z kostí obsahuje ještě o něco více supersložek:) Je to zkrátka skutečná bomba plná živin. Vývarem si zajistíte koncentrovanou dávku všech potřebných látek, které jsou navíc dobře vstřebatelné, a tím tělo rychle a snadno vyživí. To, že si krásně zahřejete bříško i duši, je jen další bonus:)

A co dál dělat pro silnou imunitu?

Jídelníček pro podporu imunity už znáte. Ale jen to samozřejmě nestačí. Co vám dále zaručí silný imunitní systém a fyzickou i duševní kondici?

Vzduch - není nad čerstvý vzdoušek, ať je jakékoliv počasí. Proto choďte ven, ideálně do přírody nebo parku a zhluboka dýchejte! A pokud přijde den, kdy vás nikdo a nic ven nedostane, otevírejte okna a pravidelně si pouštějte svěží vzduch k vám domů:)

Slunce - jasně, vitamín D, hooodně probírané téma v době koronavirové. Škoda že se tento vitamín procpal na první místo vitamínové hitparády až když přišel covid. On totiž nebojuje jen s touhle mrškou. Déčko je důležité pro boj se všemi zdravotními neduhy, které vás napadnou. Proto se nevyhýbejte slunci, vystavte se mu denně alespoň na dvacet minut!

Pohyb - už to vypadalo, že to nezmíním a pohodlnější čtenáři možná už jásali:) Ale bohužel, i pohyb je důležitým parťákem pro zdraví a silnou imunitu. Nemám ale na mysli jít hned do posilovny a vypustit tam duši. Stačí přirozený pohyb, jako je třeba chůze. Buďte zkrátka aktivní! Pravidelně své tělo protáhněte, proběhněte se, pracujte na zahradě, nebojte se schodů... To vše se počítá:) Je jen na vás, co si zvolíte, hlavně se hýbejte!

Odpočinek - A to nejlepší na konec.... Žádné tělo ani imunitní systém nemůže dlouhodobě fungovat, když mu nedáte pravidelný relax. Proto i přes všechny možné povinnosti nezapomínejte na dostatek odpočinku. Opět je pouze na vás, co si pod tím představíte:)